Dysonans poznawczy – ciekawy temat pracy licencjackiej z Psychologii

Dysonans poznawczy – ciekawy temat pracy licencjackiej z Psychologii

Dysonans poznawczy to bardzo ciekawy temat na pracę licencjacką z Psychologii. Definiuje się to zjawisko jako psychiczny stan napięcia, występujący wtedy, gdy dana osoba ma dwa elementy poznawcze (postawy, idee, opinie), które są psychologicznie sprzeczne, ze sobą. Dysonans pojawia się przykładowo, gdy człowiek zda  sobie sprawę, z tego, że  bez żadnego powodu postąpił  niezgodnie ze swoimi przekonaniami lub wybrał jedną z opcji, mimo przesłanek przemawiających na temat drugiej. 

Przykładowo zjedliśmy posiłek pełen mięsa, pomimo tego, że na co dzień jesteśmy po prostu wegetarianami. Teoria dysonansu poznawczego została sformułowana w roku 1957 przez Leona Festingera. Jest to jedna ze sztandarowych koncepcji psychologii społecznej. Teoria dysonansu poznawczego zakłada, że każdy człowiek dąży do zgodności pomiędzy przekonaniami, a postępowaniem. Dysonans poznawczy na pierwszy rzut oka jest zjawiskiem bardzo podobnym do hipokryzji.

Temat pracy licencjackiej z psychologii
Licencjat z Psychologii może pomóc Tobie w karierze!

Tworzenie licencjatu z Psychologii o dysonansie poznawczym.

Pracę licencjacką z Psychologii na ten temat należy zacząć od rozważań teoretycznych. Powinny one zostać opisane w rozdziale pierwszym. Tu należy podać różne definicje dysonansu poznawczego, przedstawione przez rozmaitych autorów. Literatura traktująca o dysonansie poznawczym jest bardzo bogata, więc stworzenie tego rozdziału nie powinno być dla Ciebie szczególnie trudne. Rozdział pierwszy Twojej pracy dyplomowej powinien być po prostu pokazem Twojej teoretycznej wiedzy o badanym zagadnieniu.

Dysonans poznawczy jest ciekawym zagadnieniem na licencjat z Psychologii.

W drugim rozdziale Twojego licencjatu z Psychologii musisz zaplanować i przeprowadzić badania traktujące o dysonansie poznawczym. Badania nad dysonansem poznawczym mogą dotyczyć np. palenia papierosów lub unikania podatków. Warto w tej części Twojej pracy dyplomowej wykorzystać badania statystyczne. Dzięki nim uda się Tobie bardzo precyzyjnie znaleźć wszelkie korelacje między zmiennymi oraz zbadać daną zbiorowość. Argumenty liczbowe są zawsze najsilniejsze i warto je wykorzystywać w swojej pracy licencjackiej. Drugi rozdział jest najważniejszy w całej, Twojej pracy dyplomowej i właśnie na niego musisz położyć szczególny nacisk!

„Cokolwiek zasiejemy w podświadomości i będziemy odżywiać powtarzaniem oraz emocjami, któregoś dnia stanie się rzeczywistością”. Rhond Byrne

Rozdział trzeci Twojego licencjatu z Psychologii powinien zawierać wszelkie wnioski wynikające z Twoich działań. Możesz tutaj również zawrzeć swoje refleksje dotyczące dysonansu poznawczego. Poza tym możesz tutaj skonfrontować wyniki własnych badań z badaniami, które przeprowadził ktoś inny. Im więcej, tutaj zawrzesz konkretnych wniosków popartymi liczbami, badaniami i ewentualnie ciekawymi historiami – tym lepiej.

Prace licencjackie z Psychologii – czy są wstępem do wielkiej kariery?

Prace licencjackie z Psychologii, pomagają studentom osiągnąć sukces zawodowy, ale go nie gwarantują. Absolwentów Psychologii jest obecnie na rynku pracy bardzo dużo. Psycholog może pracować w swojej własnej poradni. Może on działać również jako prywatny trener, tzw. coach. Rynek szkoleń w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty. Osoba, która potrafi świetnie motywować oraz przekazywać wiedzę sprzedażową zawsze będzie w cenie. Wielu psychologów pracuje również jako osoby rekrutujące w branży HR. Ukończenie Psychologii nie musi więc zamykać Tobie drzwi do innych profesji.

Jeśli tworzysz obecnie swój licencjat z Psychologii i interesuje Ciebie profesjonalna pomoc, to zapraszamy serdecznie! Prace licencjackie z Psychologii – pomoc

Psycholog równie dobrze może działać jako dziennikarz lub też jako przedstawiciel handlowy. Psychologowie są spotykani nawet w bankach. Uzyskane wykształcenie nie determinuje do końca Twojej kariery. W dobie Internetu łatwo nabyć rozmaite cyfrowe kompetencje np. z zakresu programowania. Przysłowie „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” – już nie obowiązuje. Przekwalifikowanie się jest o wiele łatwiejsze, niż kiedyś.

Zostaw odpowiedź